معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: با وجود ۲ پایانه مرزی، منطقه آزاد ماکو صاحب بزرگترین ظرفیت صادراتی در کشور است که باید از آن در راستای تدابیر دولت در حوزه تجارت خارجی بیش از پیش بهره برد.

غلامرضا انصاری روز جمعه پس از بازدید از منطقه آزاد ماکو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال و سال آینده، برنامه صادراتی محور اصلی کار دولت قرار گرفته که در این راستا، ظرفیت های مرزی کشور مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه مهمترین وظیفه مناطق آزاد، توسعه صادرات است، افزود: امیدواریم هستیم که با ظرفیت‌های موجود بتوانیم به نحو احسن از ظرفیت های مرزی به ویژه در منطقه ماکو بیشتر استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابراز خرسندی از حضور معاون وزیر امور خارجه در این منطقه بیان کرد: ایفای نقش در پیوند اقتصاد ملی با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان یکی از راهبردهای تحقق سیاست های کلی اقتصادمقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری است که ما همواره در تلاش برای تحقق این امر هستیم.

محمدرضا عبدالرحیمی اضافه کرد: پس از این بازدید مفصل، مقرر شد که نقش منطقه آزاد ماکو در تقویت پیوند اقتصادی کشور با ترکیه به ویژه کشورهای منطقه، بیش از گذشته مد نظر وزارت امور خارجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین در این بازدید، پیگیری‌های موثرتر وزارت امور خارجه برای تسهیل روابط کشورمان در محدوده منطقه آزاد ماکو با کشورهای دیگر مورد تصویب قرار گرفت.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی می تواند زمینه ارتقای شاخص های تجاری با کشورهای مختلف دنیا به ویژه کشورهای همسایه را ارتقا بخشد، اظهار داشت: در این سفر مقرر شد تا ظرفیت‌های مختلف سرمایه گذاری و فعالیت‌های اقتصادی منطقه در مذاکرات از طریق سفارت‌ های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور با ایرانیان مقیم خارج و سرمایه‌گذاران بالقوه خارجی در بخش‌های مختلف لجستیک، حمل و نقل، کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنعت و معدن، طبیعت گردی و بخش بوم گردی ارائه شود.

منطقه آزاد ماکو یکی از هفت منطقه آزاد فعال کشور است که بزرگنرین آنها نیز محسوب می شود؛ این منطقه ۲ گمرک فعال در بازرگان و پلدشت را داراست.