نایب رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: احتمال می‌دهم که احمدی‌نژاد تایید صلاحیت شود، اما ممکن است این اتفاق نیفتد.

مرتضی طلایی نایب رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌و‌گو با  باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به احتمال حضور محمود احمدی نژاد در انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: گفته بودم که احمدی نژاد در حال رایزنی برای تایید صلاحیت خود در شورای نگهبان است و صرفا پیش بینی ام این است که او تایید صلاحیت شود، اما ممکن است که این اتفاق رقم نخورد.

او ادامه داد: به نظرم بسیاری از افراد در حال آمدن به میدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هستند، اما معلوم نیست که در نهایت چه اتفاقی رقم بخورد، اما می‌توان گفت که اگر احمدی نژاد وارد میدان شود می‌تواند تبدیل به موج سومی شود که در وضعیت موجود جامعه ما استقبال زیادی هم در پی خواهد داشت.

طلایی افزود: آن قِشری که در جامعه امروز متمایل به رفتار، گفتار، سبک زندگی و الگوی رفتاری آقای احمدی نژاد هستند به اکثریت قابل توجهی تبدیل شدند و حجم جمعیتی بسیاری امروز به سبب مشکلات اقتصادی و سایر مشکلات به سمت او تمایل خواهند شد؛ زیرا مردم ما رهبری، ولایت، حکومت و جامعه‌شان را دوست دارند، اما از عملکرد مدیران کارگزاران ناراضی هستند؛ بنابراین احمدی نژاد به عنوان کسی که پیشینه اش در نزد افکار عمومی به عنوان یک مدیر مردمی ساده زیست و فعال شناخته شده اگر به میدان بیاید به نظرم اقبال عمومی به او بسیار خوب خواهد بود.

لاریجانی احتمالا کاندیدای اصلاحات است

نایب رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران درباره احتمال حضور علی لاریجانی به عنوان کاندیدای جریان اصلاحات هم گفت: شنیده‌ها بر حضور لاریجانی هم دلالت داشته و این موضوع از قبل هم مطرح بوده که او یکی از گزینه‌هایی است که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد و احتمالا یکی از گزینه‌هایی که جریان اصلاح طلب به آن تمایل دارد لاریجانی است.

او اضافه کرد: اگرچه به نظر اولویت ابتدایی جریان اصلاحات ظریف است، اما شواهد نشان می‌دهد که احتمالا ظریف به میدان نیاید و اگر او نیاید، احتمالا اصلاح طلبان پشت سر لاریجانی قرار خواهند گرفت.

چرا اصلاحات در انتخابات مجلس غایب بود؟

طلایی خاطر نشان کرد: اما در ابتدا اصلاح طلبان باید پاسخ یک سوال را بدهند و آن این است که چرا در انتخابات مجلس حضور رسمی، چشم گیر و فعالی از خود نشان ندادند؟ آنها جزء جریانات اصلی سیاسی ما هستند، اما از عدم حضورشان به نوعی این برداشت می‌شد که قهر کردند زیرا هیچ حرکت، سخن یا تبلیغی ندیدیم که آنها برای آوردن مردم پای صندوق رای از خود نشان دهند و این یکی از کوتاهی هاست که اصلاحات باید به آن جواب دهد، زیرا مردم از آن‌ها الگو می‌گیرند و نگاهشان به جریانات مختلف سیاسی است.

نایب رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: نخبگان و جریانات سیاسی تکلیف شان نسبت به نظام، انقلاب و ملت این است که فارغ از اینکه خودشان در کجا قرار دارند برای نظام تلاش کنند و این را تکلیف شرعی خودشان بدانند؛ در حالی که ما در انتخابات مجلس یازدهم چنین موضوعی را از آن‌ها ندیدیم که بخواهند درصدد آوردن مردم به صندوق‌های رای باشند و من به عنوان یک سوال برایم مطرح است که چرا این اتفاق رخ نداد؟

او ادامه داد: آیا بنا بر این است که هر زمان پیش بینی این باشد که شرایط به نفعشان است فعال باشند و هر وقت که اینگونه نباشد فعال نباشند؟ اگر اینگونه باشد آن‌ها دیگر نباید ادعا کنند که وفادار به نظام، انقلاب و کشور هستند؛ زیرا یک جریان سیاسی باید قبل از اینکه به دنبال قدرت باشد به فکر منافع ملت باشد.

کارنامه اصلاحات مخدوش است

طلایی افزود: وقتی یک گروه این ادعا را دارد که یک تشکیلات سیاسی هستند در ابتدا باید در اصول و مبانی و صیانت از کشور، ملت، نظام و انقلاب فارغ از هر بحث دیگری فعالیت کند؛ اما حرکت آنها معنایش این است که چون در انتخابات رای نمی‌آوریم مردم هم نیایند و مردم را هم دعوت نکنیم؟

نایب رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: متاسفانه به نظرم در انتخابات مجلس یازدهم کارنامه اصلاحات از این نظر مخدوش است و باید خودشان روشنگری کنند که چه اقداماتی انجام دادند، چرا اینگونه عمل کردند و به نظرم باید این موضوعات باید در انتخابات ۱۴۰۰ هم مد نظر قرار بگیرد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان